Nejlepší hry pro seniory na cvičení paměti
Je mnoho způsobů, jak si i v pokročilém věku udržet zdravý rozum a dobrou paměť. Trénovat již odsloužilou mysl a udržovat ji v kondici však není vůbec lehký úkol. Především je důležité najít takový způsob tréninku, jaký bude pro dotyčného zábavný a jednoduchý na pochopení. Přesně z toho důvodu jsou skvělým nástrojem na výcvik paměti osob staršího věku hry pro seniory a my vám přinášíme výběr těch nejlepších.
Klasické hry pro seniory
Při tréninku paměti je dobré pracovat s prvky, které starší osoby již dobře znají a ví jak se používají. Nejlepší je proto vsadit na klasické hry, které hráli ještě jako malé děti. Tyto hry se navíc dají pořídit ve speciálním provedení s většími hracími políčky, různě tvarovanými figurkami a kostkami nebo kartami s čitelnými číslicemi. I na stará kolena je tak možné uspořádat turnaje v Člověče nezlob se, šachách nebo dámě, nebo se snažit spojit křížky a kolečka v oblíbených piškvorkách. Starší generaci zajisté potěšíte také pokud vyberete nějakou jejich oblíbenou hru v kvalitním a poctivém zpracování. Pořídit jim tak můžete například v Čechách ručně vyráběnou a vyřezávanou sadu her ze dřeva, která se jim bude při hraní dobře držet a vydrží dlouhá léta.
Vědomostní hry pro seniory
Ani v pokročilém věku není pozdě na to začít se učit novým věcem, získávat nové znalosti nebo se v již nabytých zdokonalovat a opakovat si je. Využijte možnost i ve stáří poznávat nové země nebo jednotlivé kategorie věd a vyzkoušejte zábavné hry pro seniory. Odpovídejte na zajímavé otázky a postupujte s figurkami až do cíle nebo vyzkoušejte například upravenou verzi klasického pexesa. Ta je postavena na základě hledání stejných informací z různých oblastí, jako jsou historie, vynálezy, hlavní města, vlajky nebo české hrady a zámky. Pexeso je navíc skvělým nástrojem pro stimulaci kognitivních schopností a starší lidi si jeho hraním budou také procvičovat komunikační dovednosti.
Dovednostní a hmatové hry pro seniory
Ve stáří, stejně jako v dětství, je velmi důležité rozvíjet motoriku, jejíž rozvoj také kladně ovlivňuje naší řeč. Procvičovat motorické schopnosti lze například díky hrám zaměřeným na stavění, vyvážení balance nebo poznávání různých tvarů a povrchů podle hmatu. Velmi oblíbené hmatové a kognitivní hry pro seniory jsou například věž z dřevěných dílků, které se musí na sebe postavit a poté se po jednom postupně odebírat ze středu tak, aniž by věž spadla, nebo třeba klasické dřevěné mikádo na procvičení trpělivosti a logického uvažování.